Ankaranigdeotoyolu

PROJE HAKKINDA

Ankara-Niğde Otoyol Projesi Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'nun teknik ve idari desteğiyle 1977 yılında kurulmuş bir alt bölgesel iş birliği projesi olan Trans-Avrupa Kuzey-Güney Otoyolu (TEM) Projesi’nin bir parçasıdır. Ankara-Niğde Otoyolunun dahil olduğu TEM projesi Edirne’den başlayıp, İstanbul’dan geçen ve devamında Bolu, Ankara, Pozantı üzerinden Adana ve Gaziantep’e ulaşarak Şanlıurfa’da tamamlanan ve ileride yapılması planlanan Şanlıurfa-Habur kesimini de kapsamaktadır.

TEM’in önemli kısımlarından biri olan Ankara Niğde Otoyolu, Güney Türkiye TEM ağının eksik parçasını oluşturmaktadır.

Ankara-Niğde kısmının inşaatı ve faaliyete alınması ile köprü ülke olarak Türkiye üzerinden kesintisiz bir Avrupa-Orta Doğu ulaşım bağlantısı sağlanmıştır.

 

Ana güzergahı 275 km olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun bağlantı yolları dahil toplam uzunluğu 351 km’dir. Ana yolun Ankara İlinden başlanan ilk 30 km’si 4x2 şeritli diğer km’leri ise 3x2 şeritli olarak dizayn edilmiştir. Otoyol üzerinde 5 Adet Viyadük (Toplam 3566 Metre). 35 Adet Kavşak köprüsü, 15 Adet Anayol Köprüsü, 74 Adet Üst Geçit Köprüsü, 122 Alt Geçit, 688 Kutu Menfez, 16 Kavşak, 14 Adet Ücret toplama Tesisi,1 Ana Kontrol Merkezi, 2 Adet Bakım İşletme Merkezi, 5 Adet Bakım Merkezi, 12 Adet Servis Alanı, 8 Adet Park Alanı yer almaktadır.

Otoyol hepsi İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara, Aksaray, Konya, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinden geçmektedir. Ankara-Niğde Otoyolu aşağıdaki üç kesimden oluşmaktadır:


Ankara-Niğde Otoyol Projesi, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından başlatılan Yap-İşlet-Devret (YİD) ihalesi sonucunda, ERG Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye, Nisan 2017 tarihinde Proje inşaat ve işletme imtiyazları için atanan Şirket olmuş ve 2018 yılında ise inşaatına başlanmıştır. Ankara Niğde Otoyolu’nun 1. ve 3. Kesimi 5 Eylül 2020 tarihi itibariyle faaliyete geçmiştir. 2. Kesim ve Kırşehir bağlantı yolu 17 Aralık 2020 tarihi itibari ile işletmeye açılmıştır.

 

GÜZERGAH

Proje, Ankara çevre yolunun (E90) yaklaşık 2 km güneyinde yer alan Ankara ili Gölbaşı ilçesinde bulunan Hacılar mahallesinden başlar, Niğde il merkezinin 15 km kuzeydoğusunda sona erer . Burada Niğde Güney Otoyolu (O21) ve Kayseri-Niğde devlet yoluna (D805) bağlanır. Güzergâh boyunca otoyol, tamamı Orta Anadolu bölgesinde yer alan Ankara, Konya, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir ve Niğde illerinden geçer.