OGS-HGS etiketinizin otoyol geçişlerinde okunabiliyor olması, para tahsilatının yapıldığı anlamına gelmemektedir. Eğer etiketinizde yeterli bakiye bulunmuyorsa ve geçiş anında ücret tahsilatı yapılamıyorsa, bariyer açılmayabilir ve gişede Nakit/Kredi Kartı/Bankamatik kartı ile ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

OGS – HGS etiketi olmasına rağmen geçişlerde sorun yaşayan araç sahiplerinin etiketlerinde teknik sorunlar /arızalar bulunması mümkün olabileceği gibi, bakiye yetersizliğinden kaynaklı tahsilat sorunları da yaşanabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşan kullanıcıların öncelikli olarak bankaları ile görüşerek, talimat ve hesaplarını kontrol etmeleri yahut OGS/HGS etiket değişikliğine gitmeleri gerekmektedir. OGS/HGS etiketiniz bulunmuyorsa, araç sınıfınıza uygun bir OGS/HGS satın almanız, geçişlerde kolaylık sağlayacaktır.

Gişelerimizde bariyer sistemi kullanılacağından, giriş ve çıkış şeritlerinde bariyerlere durabilecek bir hızla (20 km/saat) yaklaşılmalıdır. Kurallara uyulmaması nedeniyle giriş ve çıkış kulvarlarında oluşabilecek hasarlardan araç sahipleri sorumlu olacaktır

Gişe şeridine girdikten sonra şerit değişikliği yapmak, geri manevra ile  başka şeride girmeye çalışmak, mükerrer tahsilata,  araç sınıfınızın farklı algılanmasına yol açabilir ve geçiş işleminizin uzamasına sebep olabilir. Lütfen işlem sıranız gelene kadar bulunduğunuz şeritten ayrılmayınız.

Motosiklet gruplarının sorunsuz geçiş yapabilmesi için gişe şeritlerine sıra ile nakit gişelerinden giriş yapması ve nakit çıkıştan tek tek ödeme yapması önerilmektedir.

Çekicilere bağlı olarak çalışan tüm dorse plakalarının sistemde kayıtlı olması ve ilgili etiket hesabına bağlanması, sizler için kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bankalar ve PTT tarafından dorselerin plakalarına ayrı sanal hesaplar oluşturularak Dorse plakalarının kaydı yapılmaktadır. Bu şekilde çekici plakalarına ait hesaptan çekilmeyen geçiş ücretleriniz” dorse plakasına ait tanımlı alt hesabınızdan tahsil edilmektedir.