KURUMSAL LOGO GALERİ DUYURULAR BASINDA BİZ
22.07.20

ANKARA-NİĞDE ARASI 2 SAATE İNİYOR

Türkiye’nin önemli otoyol projelerinden biri olan ve yapımına hızla devam edilen Ankara-Niğde Otoyolu, iki il arası ulaşım süresini 4 saatten 2 saate indirecek.

330 kilometrelik Ankara-Niğde Otoyolu, 4 milyar 30 milyon TL bütçe ile Ankara merkezli ERG İnşaat tarafından gerçekleştiriliyor.

Üç bölümden oluşan Ankara-Niğde, Türkiye’de tek bir firma tarafından yapılan en uzun otoyolu...

Otoyolun yapılması ile Avrasya Bölgesi’nin en önemli ulaşım ağlarından biri olan Trans European Motorway (TEM) Otoyolunun, eksik olan Ankara-Niğde kesimi tamamlanmış olacak.

Ankara-Niğde Otoyolu hizmete girdiğinde, bu iki kent arası ulaşım süresi yarı yarıya kısalarak 4 saatten 2 saate düşecek.

Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz otoyol güzergahını tamamlayacak olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun temeli, Şubat 2018’de, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle atılmıştı. Ankara-Niğde Otoyolu’nun yapımı, baraj ve karayolları, çelik konstrüksiyon gibi altyapılarda Türkiye’nin önde gelen firması olan Ankara merkezli ERG İnşaat tarafından Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Projede 80 adet taşeron görev üstlenmiş bulunuyor. Proje, tek firma tarafından yapılan en uzun otoyolu olma özelliğini taşıyor. Ankara-Niğde Otoyolunun yapılması ile Avrasya Bölgesi’nin en önemli ulaşım ağlarından biri olan Trans European Motorway (TEM) Otoyolunun, eksik kalmış olan Ankara-Niğde kesimi tamamlanmış olacak. Böylece Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol ulaşımı sağlanacak.

Otoyolun güzergahı

Ankara-Niğde Otoyolu güzergahı, trafiğe açık Ankara Çevre Otoyolunun güneyindeki Gölbaşı İlçesinin batısında yer alan Hacılar Köyünden başlıyor, Niğde ilinde bulunmakta olan Gölcük Köprülü Kavşağında son buluyor. Proje; 275 km otoyol, 55 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 330 km uzunluğunda.

Türkiye’nin önemli otoyol projeleri arasında yer alan Ankara-Niğde Otoyolu, Ankara Çevre Otoyolu’nun güneyinde bulunan Gölbaşı ilçesinden başlayacak, Niğde-Gölcük kavşağında sona erecek.

Ankara-Niğde Otoyolu tamamlandığında bağlantı otoyoluyla Kırşehir’e de ulaşılabilecek. Otoyolu, Kızılırmak Nehri’ni geçerek, Kırşehir’in Merkez ilçesinde bulunan İğdecik ve Gölhisar Mahallesi civarından Kırşehir-Kayseri D260 kara yoluna bağlanacak. Ankara-Niğde Otoyolu’nun yapılmasıyla Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol ulaşımı sağlanacak. Edirne’den başlayıp İstanbul’dan geçen ve devamında Bolu, Ankara, Pozantı üzerinden Adana ve Gaziantep’e ulaşarak Şanlıurfa’da tamamlanan ve ileride yapılması planlanan Şanlıurfa-Habur kesimini de kapsayan TEM Otoyolu bütünlüğü, bu kesimin yapılmasıyla sağlanmış olacak.

Karayolları 4. ve 6. Bölge müdürlüğü sınırları içinde yer alan Ankara-Niğde Otoyolu tamamlanarak hayata geçtiğin¬de; Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Niğde illerinin ve çevresinin trafiğini ciddi biçimde rahatlatacak.

Ankara-Niğde Otoyol Projesinin gerçekleşmesi ile birlikte Marmara, Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerini birbirine bağ-layan, uluslararası öneme sahip bir ulaşım ağı yaratılacak. Proje ile birlikte Kuzeybatı ve Güneydoğu illeri arasında kesintisiz, erişim kontrollü, güvenli ve konforlu bir karayolu ulaşımına sahip olunacak.